Menu

مشاوره بازاریابی

چه چیزی، به چه کسی، در چه زمانی، به چه بهایی، چگونه و ده‌ها سوال دیگر از اساسی‌ترین سوالات کسب‌ و کار بشمار می‌روند که تنها اشراف به دانش بازاریابی میتواند پاسخگوی آنها باشد.
بازاریابی اثربخش سبب می شود تا مشتریان در زمانی که شما می خواهید رفتارهایی را که شما مایل هستید از خود نشان دهند که این مستلزم تحقیقات، مطالعه، برنامه ریزی و اجرای بسیار دقیقی است. این همان نقشی است که یک شرکت مشاوره بازاریابی ایفا می نماید.مشاوران بازاریابی فرصتهایی را در تجارت شما می بینند که ممکن است شما از دست داده یا فراموش کرده باشید.آنها همچنین می تواند از بسیاری از اشتباهاتی که کارآفرینان و صاحبان کسب و کار در هنگام بازاریابی محصولات و خدمات خود مرتکب میشوند جلوگیری کند و باعث ذخیره سرمایه های مالی ، زمانی و انسانی سازمان شما گردد .
 

مشاوره بازاریابی


خدمات مشاوره بازاریابی به شرکتها و سازمانها به شرح زیر است :

فاز اول مشاوره بازاریابی : ارزیابی وضعیت موجود و انجام تحقیقات

  طراحی مدل های تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی
  راهکارهای تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی در سطح خرد و به صورت میدانی
  بررسی فعالیت های بازاریابی صورت گرفته در سازمان تاکنون

فاز دوم مشاوره بازاریابی : طراحی برنامه بازریابی و تدوین استراتژی های بازاریابی
  طراحی ، ایجاد و تعریف سیستم بازاریابی و پیاده سازی آن 
 
بررسی محیط های توسعه بازار و ارائه پیشنهادات کسب سهم بازار سازمان
  بخش بندی و تعیین هدف و جایگاه یابی
 
تعیین ملاک های مناسب بخش بندی بازار
 
گزینش بخش های جذاب بازار برای ورود به بازار
 
تدوین استراتژی های رقابتی در برنامه بازاریابی
  طراحی فرمهای کاربردی در تدوین برنامه بازاریابی

فاز سوم مشاوره بازاریابی : پیاده سازی و اجرا و نظارت
  تدوین برنامه های پیشبرد فروش براساس آمیخته بازاریابی
 
فرآیند تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی
  اصول قیمت گذاری و مدیریت قیمت ها در بازار
 
بررسی عوامل موثر بر قیمت و نحوه تعامل با محیط رقابتی
 
تشریح انواع کانال ها و مدل های توزیع
 
مـدیریـت ترویـج در آمیخته بازاریابی
 
جایگاه تبلیغات در مدیریت ترویج
  روش های تهیه بانک های اطلاعاتی مفید
 
روش های شبکه سازی و مدیریت ارتباطات
 
هدایت گروه بازاریابی
 
چگونه از ابزار کسب و کار خود به عنوان کانال های بازاریابی استفاده کنیم
 
استفاده از اینترنت در اجرای یک پروژه بازاریابی
  آموزش بازاریابی به پرسنل سازمان  
 
تشکیل و نظارت بر عملکرد تیم بازاریابی
 
ایده پردازی و برنامه ریزی فعالیت های بازاریابی
 
بررسی و پیاده سازی عوامل 4P در سازمان و محیط بازار 

 


 

 


توضیحات تکمیلی مشاوره بازاریابی

 

 

آیا تا به حال فکر کرده اید که:

 

چرا بعضی از شرکت ها عمر کوتاهی دارند؟

 

چرا بعضی از بنگاههای تجاری / خدماتی همیشه پیرو هستند؟

 

چرا بعضی از شرکت ها هر چه تبلیغ بیشتری می کنند ، فروش / سود کمتری دارند ؟

 

چرا بعضی از شرکت ها چه فرصت های طلایی را از دست می دهند ؟

 

و .....

 


پاسخ ساده است : آنه هم راه را می دانند و هم بیراه را و وظیفه یک مشاور بازاریابی است که تفاوت ها و تمایز را تشخیص و در اختیار شما به عنوان تصمیم گیرنده قرار دهد .
تاکنون هیچ قهرمان ورزشی بدون مربی قهرمان نشده است. شرکتها برای قهرمان شدن و قهرمان ماندن نیاز به مشاوره بازاریابی دارند.

 


چالش کنونی شرکتها ، کمبود مشتریان و چگونگی دسترسی به مخاطبان هدف است نه تولید کالا و ارائه خدمات

 

مشاور بازاریابی یك فرد متخصص و با تجربه در زمینه بازاریابی است كه از بیرون از شركت نظرات حرفه ای خود را در اختیار صاحبان و مدیران شركت قرار می دهد . مشاور یك فرد متخصص در زمینه بازاریابی است گروه مشاوره باید دارای بالاترین تحصیلات تخصصی در زمینه بازاریابی بوده و در این زمینه كاملاً به روز باشد 

 

فرآیند مشاوره بازاریابی مانند یک معاینه پزشکی است و شما هزینه زیادی کرده اید تا او با مسائل ، مشکلات و ویژگی های کسب و کار شما آشنا شود . بنابراین هر چند پروژه مشاوره بخوبی به پایان رسیده و بظاهر کاری با او ندارید نباید با او قطع رابطه کنید . سعی کنید لااقل ماهی یکبار از مشاور در جلسات مدیران خود دعوت کنید تا در جریان کارهای شما بوده و بتواند همچنان برای شما مفید باشد .

 

 

 

برخی از مدیران ، گذشته از اینكه آیا مفهوم مشاوره یازاریابی را بدرستی می دانند یا نه ، بعلت برخی از تصورهای نادرست ، اصولاً تمایل به استفاده از خدمات مشاوره بازاریابی ندارند 

 

احساس غرور باعث می شود که برخی مدیران ادعا کنند ما كار خود را بلد هستیم و نیازی به مشاوره بازاریابی نداریم .

 

وقتی اوضاع شركتی بد شد و به بحران افتاد مشاوره بازاریابی نسخه مقابله با حوادث بازار را همانند یک پزشک می پیچد و این شما همستید که باید توصیه های وی را عملی سازید

 

مشاور بازاریابی قرار نیست برای شما بازاریابی کند اما فرآیند بازاریابی سازمان شما را به صورت کاملا کنترل شده ای هدایت و نظارت می کند . وی از طریق ارائه توصیه های کارشناسی ، راه حل ها را به شما نشان می دهد ولی این شمائید که باید از آنها استفاده کنید . 

 

مشاوران بازریابی بعنوان افرادی که بیرون از سازمان هستند می توانند زمینه ایجاد تحول را در شرکت ها فراهم کنند و بعنوان یک جرقه برای ایجاد یک تحول انفجاری عمل کنند کاری که مدیران خود شرکت بعلت درون شرکت بودن نمی توانند انجام دهند هرچند بخواهند .

 

هر چند ممکن است دستمزد یک مشاور بازاریابی خوب بنظر بالا باشد ولی حقیقت این است که این دستمزد در مقایسه با پول هائی که شرکت ها بخاطر نداشتن مشاور بازاریابی به هدر می دهند یا در مقایسه با درآمدی با داشتن یک مشاور بازاریابی کسب می کنند واقعاً ناچیز است . در واقع استخدام یک مشاور بازاریابی صاحب صلاحیت ، هزینه کردن نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری است برای کسب درآمدهای آینده .
 

 

استراتزی های قابل ارائه در خدمات مشاوره بازاریابی

 

استراتژی های رقابتی

 

استراتژی های توسعه

 

استراتژی های جذب مشتریان

 

شناسایی بازارهای بالقوه و انتخاب بازار هدف
 

 

 

 

کسی که تا کنون حتی یک قوطی کبریت نفروخته است چگونه می تواند یک مشاور بازاریابی برای یک شرکت باشد .

 

مشاور بازاریابی باید دارای شم اقتصادی باشد . از آنجا که هر مشاور بازاریابی  برای تهیه مارکتینگ پلن Marketing Plan و به بیان دیگر تهیه کمپین بازاریابی یا برنامه بازاریابی برای شرکتها نیازمند افق دید گسترده و قدرت تجزیه و تحلیل محیط بازاریابی و شرایط حاکم بر نظام بازاریابی و تغییرات اقتصادی محیطی می باشند 

 

متاسفانه در کشور ما اکثر قریب به اتفاق کسانی که به امر مشاوره بازاریابی می پردازند نه تنها تجربه بازاریابی ندارند بلکه تحصیلات بازاریابی نیز ندارند . و آنهایی که تحصیلات بازاریابی دارند فاقد هرگونه تجربه عملی در بازار ایران هستند . 

 

متاسفانه اکثر شرکتهای مشاوره بازاریابی و کسانی که به امر مشاوره بازاریابی می پردازند اغلب فاقد هر گونه تجربه عملی لازم در حوزه بازاریابی هستند و در این بین زیادند کسانی که از عدم اطلاع یا صداقت مدیران شرکتها که در مشکلات گرفتار شده اند سوء استفاده میکنند و خود را مشاور بازاریابی معرفی می کنند و با ارائه مشاوره بازاریابی غیر تخصصی ، موجب ضرر و زیان شرکت را فراهم می کنند . خیلی از این شرکتها و افراد که مدعی  ارئه خدمات بازاریابی هستند حتی تحصیلات بازاریابی ندارند ، چه رسد به این که تجربه بازاریابی داشته باشند 

 

امروزه کمتر کسی مخالف و یا منکر ضرورت بازاریابی است.بازاریابی مرکز تولید و حفظ مشتری شرکت است.

 

مشاوره بازاریابی است که می تواند نیازها و خواسته های ارضا نشده مشتریان و مصرف کنندگان را شناسایی کند، اندازه و توانایی سود آوری آن را تعریف و اندازه گیری نماید.بازارهای هدفی را که سازمان به بهترین شیوه در آنها فعالیت کند، تعیین کند. در مورد محصولات، خدمات وبرنامه های مناسبی که برای خدمت به این بازارهای منتخب ضروری است تصمیم گیری کند و به کلیه کارکنان سازمان اعلام کند که در مورد مشتریان و نحوه ارائه خدمات به آنها چگونه فکر کنند .

 

هدف بازاریابی ایجاد روابط بلند مدت سودآور متقابل با مشتریان می باشد و مشاوره بازاریابی باید با طراحی برنامه های خود این فرهنگ را در سازمان شما نهادینه کرده و از سازمان شما یک سیستم بازاریابی بسازد .

 

میتوان برای یک محصول از چندین بازاریاب استفاده کرد، عده ای بازاریاب استخدام می کنند و بعد از مدتی که نمی توانند محصول یا خدمات خود را عرضه کنند دوباره عده جدیدی را استخدام می کنند، در نظر عده ای بازاریاب حرفه ای یعنی شخصی که به اجبار محصولی را به فرد دیگری می فروشد.

 

مهمترین وظیفه یک مشاور بازاریابی، قراردادن شما در مسیر صحیح برنامه ریزی هایتان برای بازار می باشد.همچنین مشاور بازاریابی موظف است تا با بررسی دقیق توانایی ها، پتانسیل ها و بودجه های در اختیار، مناسب ترین بازار و موقعیت مناسب را به شما معرفی نماید.

 

تمامی صنایع و کسب و کارها، پیش از آنکه فعالیت خود را شروع کنند نیازمند حضور یک مشاور لایق و آشنا به اصول بازار جهت مشاوره بازاریابی می باشند. در صورتی که پس از راه اندازی کسب و کار خود ، نیاز به حضور مشاور را احساس کرده اید می بایست انرژی بیشتری را برای تصحیح فعالیت های خود صرف کنید.

 

با صرف هزینه برای مشاوره بازاریابی می توانید از سرمایه ها و موقعیت خود در بازار دفاع کنید.
Go to top