Menu

فناوری اطلاعات

آموزش تبدیل فرمت FAT به NTFS بدون از دست دادن اطلاعات

یکی از مشکلاتی که فرمت FAT32 دارد این است که شما نمی‌توانید فایل‌هایی با حجم بیش از ۴ گیگ را ذخیره کنید و این موضوع خیلی مهم است.

دوم اینکه این فرمت قابلیت فشرده‌سازی ندارد.

سوم قابلیت تعریف محدودیت حجمی Quata ندارد.

چهارم قابلیت Indexing جهت جست‌وجوی سریع‌تر وجود ندارد.

معمولاً مورد اول است که کاربران را به سمت استفاده از فرمت جدید NTFS ترغیب می‌کند.

در حالت کلی باید هارد را فرمت کرده تا از حالت FAT32 به NTFS تغییر کند که این امر کلیه اطلاعات ذخیره‌شده روی هارد یا فلش را از بین می‌برد. در این مقاله قصد داریم آموزش تبدیل Fat به NTFS را بدون از دست دادن اطلاعات روی هارد شرح دهیم..

ادامه مطلب: آموزش تبدیل فرمت FAT به NTFS بدون از دست دادن اطلاعات

آموزش نصب و راه‌اندازی سرویس NTP در میکروتیک

NTP همان  Network Time Protocol است. در شبکه‌ها تنظیم بودن ساعت بسیار مهم است مخصوصاً شبکه‌هایی که دارای سرویس اکتیو دایرکتوری هستند در صورت اختلاف بیش‌ازحد ساعت سیستم‌ها ارتباط آنها قطع خواهد شد.

بهتر است در هر شبکه یک سیستم به‌عنوان سرور اصلی و مرجع تنظیم ساعت برای سایر سخت‌افزارها وجود داشته باشد. میکروتیک به‌عنوان یکی از سخت‌افزارهای مطمئن در شبکه می‌تواند مرجع خوبی برای سایر دیوایسهای شبکه باشد.

برای اینکه ساعت میکروتیک با ساعت یک NTP Server دیگر تنظیم شود:

ابتدا وارد کنسول میکروتیک از طریق برنامه WinBox می‌شویم.

از منوی سیستم مقدار SNTP Client و یا در نسخه‌های قدیمی NTP Client را انتخاب می‌کنیم.

سپس تیک گزینه Enable را زده تا این قابلیت فعال شود و در قسمت Primary NTP Client آدرس آی پی سرور موردنظر را وارد می‌کنیم.

ادامه مطلب: آموزش نصب و راه‌اندازی سرویس NTP در میکروتیک

امنیت در اکتیودایرکتوری - Windows Server 2003

 اکتیودایرکتوری محل قرارگیری تمام اطلاعات امنیتی و پیکربندی‌های Object ها می‌باشد. به همین دلیل باید به گونه ای پیکربندی گردد تا امنیت در این سرویس حیاتی برقرار شده و عمر سرویس‌دهی آن افزایش یابد. در این مطلب سعی گردیده تا  امنیت در این سرویس با زبانی ساده و مختصر و البته مفید بیان شود تا بتواند شما را در پیکربندی امن این سرویس یاری نماید.

 اکتیودایرکتوری به عنوان مرکز مدیریت و مغز متفکر هر شبکه مبتنی بر پلتفرم مایکروسافت محسوب می گردد. پیکربندی امن این سرویس و استفاده درست و به جا از تمام امکانات و ویزگی های آن می تواند راه گشای بسیاری از مشکلات پیش روی ما باشد. از دیگر مسائلی که این سرویس را برای ما مهم کرده است رابطه مستقیم و غیرمستقیم با بسیاری دیگر از سرویس ها و برنامه های جانبی مهم دیگر می باشد.

ادامه مطلب: امنیت در اکتیودایرکتوری - Windows Server 2003

مفهوم سایت در اکتیودایرکتوری

تعریف مایکروسافت از سایت این هست مجموعه ای از کامپیوترهای متصل به هم که با استفاده از لینک های ارتباطی با سرعت بالا به هم متصل شده اند برای مثال در یک شبکه LAN قرار دارند. به این مثال توجه کنید ، شما تصور کنید که یک شرکت دارید که دفتر مرکزی در تهران هست و 24 شعبه در کلیه شهرستان های ایران دارد ، این شرکت یک Domain Controller دارد که مشابه آن باید در هر شهرستان وجود داشته باشد تا کاربرانی که از هر شهری به شکل ماموریتی به شهر دیگر میروند بتوانند در انجا وارد سیستم شوند، اینها Domain های متفاوتی نیستند بلکه یک Domain هست که توزیع شده بین شهرستان ها و طبیعی هست که هر شهرستان برای خودش باید یک Domain Controller داشته باشد.

ادامه مطلب: مفهوم سایت در اکتیودایرکتوری

انواع کابل در شبکه های کامپیوتری

نوع و  سیستم كابل كشی استفاده شده در یك شبكه از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر بخواهیم شبكه ای را داشته باشیم كه دارای حداقل مشكلات باشد و بتواند با استفاده مفید از پهنای باند به درستی خدمات خود را در اختیار كاربران قرار دهد ، می بایست از یك سیستم كابلینگ مناسب ، استفاده گردد . در زمان طراحی یك شبكه می بایست با رعایت مجموعه قوانین موجود در خصوص سیستم كابلینگ، شبكه ای با حداقل مشكلات را طراحی نمود .با این كه استفاده از شبكه های بدون كابل نیز در ابعاد وسیعی گسترش یافته است ، ولی هنوز بیش از 95 درصد سازمان ها و موسسات از سیستم های شبكه ای مبتنی بر كابل، استفاده می نمایند.

ادامه مطلب: انواع کابل در شبکه های کامپیوتری

صفحه1 از3

Go to top